Okruh Prosieckou a Kvačianskou dolinou

Pamätám si ten pocit, keď som bola malé dievča a moji rodičia zahlásili, že ideme na túru. Neznášala som to:). Nerozumela som na čo sa štveráme do kopca, aby sme si niekde na samom vrchu dali čaj a horalku. Boleli ma nohy keď som šlapala hore, boleli ma nohy keď sme išli dole, jediný svetlý moment bola tá horalka, ale kvôli tej krátkej sladkostičke mi tá drina vôbec nestála za to.

Ale časy sa menia, a ja som mama. Mama, ktorá zmenila názor na chodenie po horách a užíva si každý výhľad, vôňu lesa, aj to šliapanie do kopca. A hlavne ten sladko unavený návrat domov s hlavou plnou zážitkov. Som mama, ktorá vždy keď u nás doma zahlási, že ideme na túru zbadá na tvárach svojich detí ten známy znechutený výraz. A výraz sa vôbec nemení, ani keď demonštratívne zbalím horalky. Máte doma niečo podobné? Alebo to je len môj gén, ktorý prešiel na ďalšiu generáciu?

Ak je to tak či onak mám pre Vás tip na túru, ktorá by sa Vašim deťom mohla páčiť. Je to vďačná túra pre deti – neturistov, ale aj pre deti – nadšených turistov (existujú vôbec také?). Je to dobrodružná cesta, kde máte rôzne motivačné méty, že ani sa nenazdáte a prejdete 17 km. Benefit je tiež to, že je to okruh, čiže sa nevraciate tou istou cestou späť. Ak Vás to zaujíma, vyberte sa s nami na okruh Prosieckou a Kvačianskou dolinou.

Kvacianska dolina rieka

Kvačiansku dolinu vytvorila riečka Kvačianka.

Turistický okruh Prosieckou a Kvačianskou dolinou vám jednoznačne odporúčam. Je to trasa vhodná pre rodinku s deťmi, ktorá sa chce vybrať na výlet plný dobrodružstiev. Začiatok je v Prosieckej doline. Je to mierne náročná túra, kde vás čaká neveľké prevýšenie a rozmanitá príroda na okruhu dlhom cca 17 km. Cesta vedie úzkou tiesňavou, kde budete zdolávať rôzne rebríky, uvidíte vodopády, jaskynky. Popri stúpaní sa dozviete veľa zaujímavostí o tunajšej flóre a faune a na samom vrchu Váš čaká zaujímavé prekvapenie .

Prosiecka dolina

Výzva pre všetkých otcov. V Prosieckej doline prejdete aj cez takúto úžinu. Ktorí z Vás dokážu spraviť takýto most deťom? 🙂

Celým okruhom vás budú sprevádzať očíslované tabule náučného chodníka zvieratiek a rastlín, ktoré v tej oblasti žijú a ktoré môžete postretnúť.

Vyleziete pár rebríkmi a deti budú hrdo výskať ako vysoko sa dostali: „Mami, tam dole sme boli! Aha ako sme vysoko!“ Zrazu zahliadnu drevenú tabuľku so šípkou na vodopád „Červený piesok“. Táto 10 minútová zachádzka určite stojí za to. Po návrate na chodník sa za okamih dostanete na planinu Svorad a môžete čerpať energiu zo slnka zaliatych okolitých lúk. Dovidíte až na skalnatú špičku Veľkého Choča, týčiacu sa na západnej strane.

Pokračujete popri Veľkom Borovom a dostávate sa do úplne inej krajinky. Rozprestrie sa pred Vami lúčka ukrytá medzi vysokými bralami so zurčiacim potôčikom a mlynmi Oblazy. Stoja tu dva drevené mlyny z počiatku 19. storočia, ktoré sú technickými pamiatkami.

Mlyny Oblazy

Mlyny Oblazy

Mlyny sú zrekonštruované a funkčné, prehliadka je voľná pre širokú verejnosť. Oddýchnite si na lavičkách rozmiestnených po lúčke, avšak pozor na mladé kozliatka, ktoré tu voľne behajú a sú veľmi zvedavé, čo ste si za dobrôtky so sebou priniesli! Po oddychu nasleduje mierne krátke stúpanie lesom a pozvoľné klesanie Kvačianskou dolinou. Podľa dobrenoviny.sk je Kvačianska dolina akousi oázou Liptova. Počas zostupu zahliadnete množstvo krasových útvarov, najznámejšia je Jánošíková hlava, ktorá počas daždivých dní plače. Viac o Kvačianskej doline si môžete prečítať tu: https://www.dobrenoviny.sk/c/138936/tip-na-vylet-kvacianska-dolina

Kvacianska dolina most

Kvačianska dolina

Z ústia Kvačianskej doliny sa peknou prechádzkou cez lúčku popod les dostanete späť k ústiu Prosieckej doliny.

Verím, že sa Vám tento mnohoraký okruh bude páčiť. Nielen Vám, ale aj Vašim deťom, ktoré možno objavia čaro turistiky po slovenských kopcoch :). A ak náhodou nie, verte, že príde čas, keď budú na tieto rodinné výlety s láskou spomínať. Prajeme Vás krásny rodinný výlet a hlavne zdravý návrat domov, či k nám do útulnej chalúpky Liptovského dvora. My Vás budeme čakať a pohostíme Vás zaslúženou a chutnou večerou alebo naša masérka Dáška Vám dopraje masáž, ktorá Vám zregeneruje unavené nožičky. Potom sa už len usalašiť na chalúpke, zahrať s deťmi pexeso a sladko odfukovať 😉

liptovsky dvor postielky

Ak túru absolvujete budeme sa tešiť Vašim fotkám a spätnej väzbe ako sa Vám pačilo:) Prajeme krásny výlet s deťmi na Liptove.

Autor: Jana a Peťka z recepcie

REZERVOVAŤ

Rezervujte si tento pobyt

REZERVOVAŤ